Podpora ekonomického rozhodování
Sieber Uchytil s.r.o.

Doporučená literatura

Metodická příručka Analýza nákladů a přínosů

(pro programy řízené MMR) - zdroj: MMR

Průvodce analýzou nákladů a přínosů investičních projektů (překlad metodiky Evropské Komise

(pro programy řízené MMR) - zdroj: MMR

Anglická verze metodiky EK

Metodické pokyny pro provedení analýzy nákladů a přínosů - metodický dokument k analýze, zdroj: Evropská Komise

Analýza nákladů a přínosů
(Cost-Benefit analýza, CBA)

Co je CBA? Analýza nákladů a výnosů slouží k hodnocení investičních projektů. Jejím účelem je vyčíslit nejen finanční náklady na realizaci projektu a výnosy, které z něj bezprostředně plynou zřizovateli, ale současně i finančně zhodnotit všechny další společenské přínosy (např. zlepšení zdravotního stavu obyvatel, oživení turistického ruchu, vliv na životní prostředí…) které projekt přinese - pro místní obyvatele, obec, stát. CBA z tak umožňuje hodnotit výhodnost investic i u projektů, které výsledně nepřinášejí zisk (projektů veřejného charakteru). Díky převedením nepřímých užitků na finanční částky je možné hodnotit vhodnost finanční investice, i když je jejím hlavním účelem společenský užitek a ne finanční návratnost.

Výsledky: Výsledkem CBA analýzy pak je několik standardních ukazatelů, které umožňují srovnávat projekty vzájemně mezi sebou; sady těchto ukazatelů jsou výsledkem jak finanční (pouze přímá finanční investice a provozní příjmy), tak ekonomické analýzy (i nepřímé společenské benefity) projektu:

CBA ale není "jen povinnou přílohou". Obci nebo mikroregionu by měla zároveň umožnit získání představy o finanční náročnosti realizace a hlavně provozu projektu (to je důležité zejména v prvních letech funkce projektu, kdy je jeho finanční udržitelnost kontrolována a v případě neúspěchu hrozí odebrání dotace); může si také udělat představu o celkovém přínosu projektu pro obec i region.

Rozsah:

Metodika: CBA je standardní součástí žádostí o dotace z některých priorit strukturálních fondů EU. U nás se v minulosti používala minimálně, u municipálních projektů prakticky vůbec, a neexistují pro ni slušné odborné podklady v českém jazyce.Pro projekty SAPARD jsme proto po konzultacích s řadou odborníků a na základě odborných materiálů jak domácích, tak z Evropské unie vypracovali vlastní metodiku zpracování CBA. Ta bere v potaz specifika municipálních projektů a umožňuje se jasnou a přehlednou formou dopracovat ke kvalitním výsledkům. Hlavní výhodou metodiky je její otevřenost - u všech výsledných ukazatelů je možno dohledat parametry použité pro jejich výpočet a způsob stanovení jejich výše; metodika je založená na důkladném studiu teoretických a odborných podkladů, a také na praktických zkušenostech ze zpracování řady CBA analýz. Metodika byla dále rozpracována pro potřeby SROP. Nyní je k dispozici i český překlad metodiky Evropské Komise pro CBA.