Typický postup zakázky
Pokud má klient zájem, lze před zpracováním konkrétních výstupů realizovat předběžné konzultace k projektu. To je vhodné například tam, kde je projekt zatím ve velmi ranné fázi přípravy, a nelze zatím zpracovávat žádné konkrétní výhledy, nebo když má klient zájem o finanční/ekonomickou expertízu.
Předmětem této služby je naše účast na předběžných jednáních za účelem vyhodnocení potenciálního investičního záměru, možností jeho financování z fondů EU a jeho smysluplnosti. Tyto konzultace probíhají obvykle v předběžné / přípravné fázi projektu, kdy ještě není zpracovávána konkrétní žádost o finanční pomoc z fondů EU.
Obsahem konzultací může být například předběžné ohodnocení projektového záměru, vytipování potenciálních problémových oblastí z finančního hlediska, možnosti financování projektu, udržitelnost projektu po realizaci investice – s tématy jako je výše investičních výdajů, předpokládané efekty investice, optimalizace investice s ohledem na očekávané efekty a podobně.
Výstupem této fáze jsou: doporučení k přípravě projektu, návrh způsobu financování projektu, lepší znalost projektu z finančního a ekonomického hlediska.
Finanční a ekonomický výhled je základním pohledem na finanční toky (a případně socioekonomické efekty) realizace projektu. Poskytuje klientovi možnost zhodnotit různé varianty řešení jeho investice z finančního pohledu, a zvolit si z nich tu nejvýhodnější.
Tištěný finální výstup je maximálně třívariantní a zahrnuje možnost modelování cash flow. Ve výstupu bude ke každé variantě fin. i ek. výhledu projektu k dispozici:
- číselně vyjádřené předpoklady výhledu
- aktuální varianta přepokládaného cash-flow projektu bez ohledu na zvolený způsob financování (cash flow to the investment) pro celou dobu životnosti projektu
- aktuální varianta přepokládaného cash-flow pro vlastníka s ohledem na předpokládaný předběžný způsob financování (cash flow to the equity) pro celou dobu životnosti projektu
- kriteriální ukazatele propočtené pro všechny zpracovávané varianty hotovostních toků
- bodová citlivostní analýza
- metodické a ostatní nečíselné předpoklady výhledu
- komentář výsledků včetně doporučení následujícího postupu.
Výstupem této fáze jsou: znalost finančních toků projektu, rozhodnutí zda dále pokračovat v přípravě projektu, rozhodnutí o tom které z možných řešení investice (variantu) zvolit, poklady pro zpracování ekonomických studií (Feasibility, CBA).
Na základě zvolené varianty finančního výhledu se následně tvoří ekonomické studie - ať už jako povinné přílohy k žádosti o dotaci, podklady pro banku k žádosti o úvěr, nebo jako podklady pro investora a další přípravu projektu.
Studie odpovídá doporučené osnově dle poskytovatele dotace (pokud je včas známa), nebo je zpracována obecná studie s tím, že ji lze upravit v okamžiku zveřejnění povinné osnovy studie do daného dotačního programu.
Změny ve finančním a ekonomickém plánu oproti předchozímu výstupu zahrnují:
- zahrnutí veškerých nových precizovaných podkladů klienta,
- doplnění nákladů a výnosů k příjmům a výdajům,
- zahrnutí analýzy pracovního kapitálu,
- podrobnější popis jednotlivých organizačně-technologických předpokladů,
- konečná realistická varianta financování,
- citlivostní analýza.
Studie dále obsahuje textovou část, obvykle dle typické osnovy, kterou si můžete prohlédnout na stránce věnované studii proveditelnosti nebo CBA.
Výstupem této fáze je studie proveditelnosti nebo cost-benefit analýza, plně odpovídající osnově povinných příloh k žádosti o dotaci, nebo konkrétním požadavkům klienta.
Navíc k uvedeným fázím zpracování zakázky můžeme zajistit celou řadu dalších doplňkových služeb nebo rozšíření uvedených služeb, dle situace, vhodnosti pro daný projekt a požadavků na jeho finanční a ekonomické ohodnocení. Možností vylepšení služeb je relativně široké spektrum. Proto zde pouze zmíníme některé možnosti rozšíření výstupů nad rámec předchozích variant:
- přepracování studií pro jiné potřeby – dle požadavků jiných subjektů (např. banky jako podklady k žádosti o úvěr),
- více kompletních variant budoucích scénářů zpracovaných napříč celým řešeným spektrem problémů (například různá vlastnícká struktura výsledného projektu, různé způsoby jeho financování, ...),
- rozšířené řízení rizik o metodu Monte – Carlo již pro první finanční a ekonomický výhled,
- dodatečné úpravy studie při změnách projektu (např. bude-li podáván na jiný dotační titul a vyplyne-li z této změny i změna požadované struktury studií, nebo bude-li projekt žádat o dotaci po delší době, během které se jeho podoba výrazně změnila),
- hodnocení projektu po zahájení jeho realizace (tj. zjistit zda má smysl v projektu pokračovat – například za 2 roky provozu apod. - ex post hodnocení),
- více koordinačních schůzek v místě klienta a další.
Produkty se liší zejména náročností zpracování, která je dána počtem mezivýstupů (počet náhledů a zobrazených variant finančního plánu), strukturou požadovaných výstupů (rozsah a struktura analýzy rizik apod.) a počtem koordinačních schůzek.